Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... propunere modificare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

propunere modificare salariu

Buna ziua,
Angajatorul imi propune micsorarea semnificativa a salariului (50%) invocand dificultatile economice cu care se confrunta firma. Stiu ca nu se poate face acest lucru fara acordul meu. Problema mea este urmatoarea: in acest fel salariul meu ar ajunge mai mic decat al altor angajati care au doar studii medii, eu avand studii superioare si grad profesional de cercetator stiintific. Este legala o asemenea propunere?
Daca tot faceti un sacrificiu si acceptati micsorarea de salar, atunci sa faca si patronul un sacrificiu si sa va micsoreze si numarul de ore la jumatate sa puteti gasi si in alta parte de lucru cu contract (mentinandu-va astfel venitul neschimbat).
Este legal sa se micsoreze salariul daca modificarea se face prin acordul partilor (minim 1200 brut pt 8h sau 600 brut pt 4h)
bafta