Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume copil

Bună ziua. Am un băiat nerecunoscut de tată, în certificatul de naștere apare "-" la rubrica tatăl. Eu m-am căsătorit și mi-am schimbat numele după soț. Întrebarea este : ce demersuri sunt pentru a putea purta și copilul meu numele de familie al soțului ?
Se poate cere schimbarea numelui pe cale administrativa in temeiul art. 4 alin. (2) lit. h) din OG nr. 41/2003 in conformitate cu care persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalți membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopției, a menținerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiației ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă.
Pe cale administrativa solicitati schimbarea numelui la primaria care a eliberat certificatul de nastere.

Daca va doriti si adoptia, atunci procedura este de competenta tribunalului.