Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Balcon parter fără autorizatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Balcon parter fără autorizatie

În 2004 am cumpărat un apartament la parter cu balcon construit de vechiul proprietar! Menționez ca balconul depășește și linia balconului de deasupra! Acum Primăria a început-o operațiune de verificare a Autorizațiilor de Construire pentru aceste balcoane și de amendare! Eu acum doi ani am verificat la taxe și impozite și am văzut ca balconul nu era trecut la teren și l-am trecut și pe acesta la impozit! Vreau sa întreb :Pot suferi eu consecințele pe ceva ce nu am făcut eu? Eu as vrea sa întru și în legalitate dar cică sa se respecte aliniamentul? Pot contesta în instanta amenda?
Bineinteles ca amenda poate fi contestata. Daca se va aplica sanctiunea amenzii, aceasta se va aplica posesorului/proprietarului actual, pentru ca, se are in vedere momentul constatarii si corelativ persoana posesoare la momentul constatarii.
Va trebui sa modificati proiectul balconului tinand cont de aliniament pentru a obtine autorizatie de ctie. de al primarie. In caz contrar puteti primi dispozitie de demolare de la primarie.