Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Comunitate conventionala - includerea unui imobil ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Comunitate conventionala - includerea unui imobil ca bun comun

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea speta:
Doresc incheierea unei conventii matrimoniale intre soti prin alegerea comunitatii conventionale si includerea in comunitate, ca bun comun, un imobil dobandit de unul dintre soti, anterior casatoriei, prin programul Prima Casa.
Ma intereseaza daca este necesar acordul Statului/Bancii pentru incheierea acestei conventii.
Mentionez ca interdictia de instrainare de 5 ani este depasita, imobilul fiind achizitionat acum 6 ani, insa nu cred ca poate fi considerata instrainare..
Multumesc!
bineinteles ca e instrainare.. nu va mai avea un proprietar , practic se instraineaza o cota catre sot. Trebuie acordul bancii si fondului de garantare.
Multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca imi trebuie acordul bancii si al fondului chiar daca au au trecut cei 5 ani ce vizau interdictia de instrainare?
Nu are legatura cu cei 5 ani, va trebuie oricum acordul lor. In 5 ani nici nu va puteti gandi sa vindeti, dupa 5 ani, puteti vinde, insa cu acordul lor.