Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... defaimarea unui inscris- consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

defaimarea unui inscris- consecinte

buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca un dosar civil suspendat pentru defaimarea unui inscris depus la dosar, se poate repune pe rol pentru a se invoca exceptia lipsei calitatii procesuale pasive. multumesc
se poate incerca repunerea, dar nu aveti siguranta ca se va accepta exceptia invocata
multumesc pt.raspuns. Vreau sa precizez ca dupa ce instanta s-a pronuntat pe suspendare si sesizarea parchetului am intrat in posesia unor documente care atesta ca pretentia reclamantului vizeaza un bun care nu este al paratului deci paratul cred ca nu are calitate procesuala pasiva.

Avand in vedere investirea parchetului pentru demararea cercetarii penale,instanta nu poate dispune 2 hoatarari contradictorii.
Pana la solutionarea cercetarii penale,instanta civila nu va mai admite cereri
De precizat faptul ca inca incheierea de suspendare nu este redactata. Poate avea vreo influenta acest fapt?