avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari repetate cu moartea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari repetate cu moartea

buna ziua,problema mea este urmatoarea:
parintii mei au divortat acum 10 ani;dupa aprox 6 ani mama mea a intalnit un "domn" cu care a decis sa-si refaca viata;bunicul meu dispunand de o suma de bani a decis sa cumpere un apartament cu 3 camere pe numele meu pentru noua intemeiata "familie";dupa o perioada cam 2 ani s-a dovedit ca nu a fost o alegere inteleapta din partea mamei mele sa se implice cu acest "domn" asa ca de comun acord el a parasit locuinta.
aici apare problema : dupa ce a fost cumparat apartamentul ,a fost renovat si mobilat cu bani pusi la comun.In momentul despartirii mama mea i-a spus respectivului ca va incerca sa ii inapoieze investitia facuta in apartament,numai ca "domnul" in cauza a cerut o suma de trei ori mai mare recurgand la amenintari cu moartea in diferite moduri.drept urmare eu si mama mea am deschis un proces de partajare de bunuri incercand sa rezolvam pe cale legala,desi avocatul a spus ca nu s-a mai pomenit ca o persoana sa intenteze proces pentru a da bani,de obicei cel ce are de luat face lucrul asta.
intrebarea mea este : rezolv ceva daca fac plangere la politie pentru aceste amenintari sau mai mult ma complic?
mentionez ca dupa prima amenintare am fost la politie iar acolo mi s-a spus ca daca nu am fost amenintat cu moartea in repetate randuri nu pot depune plangere.
de atunci am mai primit amenintari in mare parte sub forma de SMS;de mai bine de jumatate de an nu am mai primit nici un semn,iar astazi in urma unei intalniri intamplatoare,cred ,cu respectivul au fost reimprospatate aceste amenintari de data asta si la adresa mea cat si a mamei mele.nu stiu daca e bine sa fac plangere sau sa astept finalizarea procesului(peste 3 saptamani),de aceea am apelat la ajutorul dumneavoastra.
va multumesc anticipat
Sa intelegem ca totusi v-a fost admis procesul de partajare? In privinta amenintarilor primite , da , puteti depune plangere, insa ,va trebui sa prezentati si dovezile pe care le detineti in vederea sustinerii acestor acuze. Altfel , va va fi greu sa rezolvati ceva. Pastrati si sms-urile respective, cat si orice alte mijloace de proba.
Referitor la amenintari ca si infractiune,nu va sfatuiesc sa intentati actiune,pentru ca ,chiar daca exista probe sms,amenintarile nu au fost efectiv si concret materializate.
Daca totusi apreciati ca amenintarile ,prin continut prezinta elemente si indicii pentru lamurirea unor aspecte sau prezinta circumstante care sa conduca la aflarea adevarului,puteti in conformitate cu dispozitiile art 91-1 Cod procedura penala sa solicitati autorizarea probelor de catre procuror.
Puteti sa-i faceti plangere penala pt. amenintare, dar sansele sa fie condamnat chiar si la amenda penala sunt minime.
si chiar nu rezolv nimic daca depun plangere?macar sa fie in baza de date a politiei sau sa fie atentionat in vreun fel.insist asupra acestui lucru deoarece in aceasta dimineata individul s-a postat in fata blocului asteptand mai mult ca sigur plecarea la serviciu a mamei mele,aceasta fiind nevoita sa apeleze la o cunostinta sa vina sa o ia cu masina.in afara de mesaje nu am alte probe concrete doar amenintari pe cale verbala care nu stiu cum si daca pot fi dovedite.
in cazul in care decid sa depun o plangere ce ar trebui sa fac?sa ma duc la politie sau la parchet?imi spun ei cum sa o formulez sau trebuie sa ma prezint cu ea gata facuta?
va multumesc mult pentru raspunsurile date cat si pentru cele ce vor urma
In baza probelor ,puteti realiza inregistrari inclusiv cu telefonul mobil,in raport de situatia mentionata,aveti dreptul sa formulati sesizare la politie ,in care sa mentionati fondul problemei si maniera in care intelege respectivul sa va ameninte telefonic ,sa va sicaneze si restul aspectelor sau martorilor daca mentionati implicarea si a altor persoane.
In cuprinsul plangerii pe care o adresati oficial prin posta ,cu mandat de confirmare ,puteti solicita ca organul de cercetare sa dispuna masurile legale necesare ,astfel incat persoana impotriva careia ati formulat plangerea ,sa fie determinata sa respecte legea ,sa se retina a va mai crea neajunsuri.
Ulterior cu ocazia audierii dvs ,veti preciza concret eventualele manifestari si probe .

Alte discuții în legătură

Amenintari prin sms nicoleta1975 nicoleta1975 Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ... (vezi toată discuția)
Plangere penala ionutcosmin1 ionutcosmin1 buna ziua,am primit prin sms cat si telefonic cuvinte jignitoare atat mie cat si familiei mele de la o persoana cunoscuta dupa un anume nr de telefon dar de o ... (vezi toată discuția)
Minorul poate depunde plangere penala? AlexandraRaluca96 AlexandraRaluca96 Buna,as avea si eu nevoie de un raspuns urgent.Sunt minora am 16 ani,am avut pana de curand o relatie cu un baiat de 21 de ani,tin sa mentionez ca am avut ... (vezi toată discuția)