Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O sa iau indemnizatie ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O sa iau indemnizatie ?

Buna ziua, am si eu o nelamurire , eu m-am angajat incepand cu 07 aprilie 2017 si eu am data posibila in care o sa nasc pe 10 aprile 2018 , eu o sa pot beneficia de indemnizatie daca sa zicem ca nasc mai devreme de ex pe 6 aprilie? Sunt foarte stresata pe tema asta , va rog ajutati-ma cu un raspuns sigur ca nu stiu pe cine sa intreb ?
Se iau in calcul 12 luni lucrate din ultimele 24 de luni inainte de luna nasterii copilului. In cazul dvs cele 12 luni lucrate vor fi aprilie 2017 pana in martie 2018.
@ Ancutgabi

Perioada eligibila pentru CCC este mai 2016 - aprilie 2018

Perioada luata in calcul : aprilie 2017 - aprilie 2018 (13 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.