avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O sa iau indemnizatie ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O sa iau indemnizatie ?

Buna ziua, am si eu o nelamurire , eu m-am angajat incepand cu 07 aprilie 2017 si eu am data posibila in care o sa nasc pe 10 aprile 2018 , eu o sa pot beneficia de indemnizatie daca sa zicem ca nasc mai devreme de ex pe 6 aprilie? Sunt foarte stresata pe tema asta , va rog ajutati-ma cu un raspuns sigur ca nu stiu pe cine sa intreb ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:25, 9 Februarie 2018
Se iau in calcul 12 luni lucrate din ultimele 24 de luni inainte de luna nasterii copilului. In cazul dvs cele 12 luni lucrate vor fi aprilie 2017 pana in martie 2018.
@ Ancutgabi

Perioada eligibila pentru CCC este mai 2016 - aprilie 2018

Perioada luata in calcul : aprilie 2017 - aprilie 2018 (13 luni)

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiez de indemnizatie Ancagab Ancagab Buna ziua, am si eu o nelamurire , eu m-am angajat incepand cu 07 aprilie 2017 si eu am data posibila in care o sa nasc pe 10 aprile 2018 , eu o sa pot ... (vezi toată discuția)
Contract perioada determinata-indemnizatie ccc andyc25 andyc25 Buna ziua, Sunt angajata pe perioada determinata, din 17.05.2016 pana in 30.04.2017, insarcinata in 3 luni, urmand sa nasc (cu aproximatie) la inceputul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)