Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract perioada determinata-indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract perioada determinata-indemnizatie CCC

Buna ziua,

Sunt angajata pe perioada determinata, din 17.05.2016 pana in 30.04.2017, insarcinata in 3 luni, urmand sa nasc (cu aproximatie) la inceputul lunii iunie 2017.
Doresc sa-mi spuneti daca voi beneficia de indemnizatia de ingrijire copil in cazul in care voi intra in concediu prenatal in martie-aprilie, adica inainte de data incheierii contractului de munca si va rog sa-mi precizati cum se va calcula aceasta indemnizatie de CCC?

Multumesc anticipat!

Data nasterii : iunie 2017

Perioada eligibila pentru CCC : iulie 2015 - iunie 2017

Perioade luate in calcul in care ati realizat venituri : mai 2016 - aprile 2017 (12 luni)

In speta, puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.