avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract perioada determinata-indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract perioada determinata-indemnizatie CCC

Buna ziua,

Sunt angajata pe perioada determinata, din 17.05.2016 pana in 30.04.2017, insarcinata in 3 luni, urmand sa nasc (cu aproximatie) la inceputul lunii iunie 2017.
Doresc sa-mi spuneti daca voi beneficia de indemnizatia de ingrijire copil in cazul in care voi intra in concediu prenatal in martie-aprilie, adica inainte de data incheierii contractului de munca si va rog sa-mi precizati cum se va calcula aceasta indemnizatie de CCC?

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:54, 2 Decembrie 2016
Data nasterii : iunie 2017

Perioada eligibila pentru CCC : iulie 2015 - iunie 2017

Perioade luate in calcul in care ati realizat venituri : mai 2016 - aprile 2017 (12 luni)

In speta, puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O sa iau indemnizatie ? Ancutgabi Ancutgabi Buna ziua, am si eu o nelamurire , eu m-am angajat incepand cu 07 aprilie 2017 si eu am data posibila in care o sa nasc pe 10 aprile 2018 , eu o sa pot ... (vezi toată discuția)
Indemnizație copil Alinaalexandra1986 Alinaalexandra1986 Bună seara! Sunt însărcinată iar la sfârșitul lui Martie 2017 urmeza sa nasc. Am lucrat o perioada de 3 luni (1 Aprilie -1 Iulie 2016) apoi de la 1 ... (vezi toată discuția)
Concediu FlorescuL FlorescuL Buna ziua , am fost angajata din 1 septembrie 2015 până în august 2016 , apoi din 1 martie 2017 până în 1 iunie 2017 , acum sunt angajata de la 1 ... (vezi toată discuția)