avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai trebuie dezbatută succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai trebuie dezbatută succesiunea?

Dupa decesul tatalui meu,cu care am incheiat un contract de intreținere pe partea lui de mostenire mai trebuie dezbatută succesiunea?
Dezbaterea succesiuni dupa mama s-a facut,fiecare din cei trei frați si tatăl meu primind cota parte ce li se cuvine.
Va mulțumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2018
Vasile42, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vasile42 , utilizator 17:30, 10 Februarie 2018
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă tatăl a mai avut ceva de lăsat (altminteri bunul/bunurile care au făcut obiectul contractului de întreținere vă aparțin)
Nu a mai avut nimic (masină,terenuri,cont bancar,etc..) doar bunurile care au ramas in casă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile copiilor dupa moartea tatalui si drepturile mamei (ramasa in viata). air air Buna ziua, Rog referinte de specialitate privind drepturile copiilor dupa moartea tatalui (biologic) si drepturile mamei (biologice) ramasa in ... (vezi toată discuția)
Succesiune tata decedat promocris promocris Buna ziua .Tatal meu a murit si as vrea sa deschid succesiune dupa el. Mosteniori sunt mama mea, eu si fratele meu, plus un frate vitreg .Din cate stiu eu, ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune gigelas gigelas Buna seara, In urma decesului domnului X,au ramas mostenitori sotia si doi copii. Bunurile ce urmeaza a fi dezbatute la succesiune,sunt: -un apartament - ... (vezi toată discuția)