avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirie fără contract, proprietarul mă amenință cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirie fără contract, proprietarul mă amenință cu evacuarea. Ce pot face în situația asta?

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea problemă: stau în chirie din 2015,luna iulie, cu contract pe un an de zile(neînregistrat vreodată la finanțe de către proprietar), iar plata utilităților a revenit în sarcina proprietarului(cu banii mei,bineînțeles). Acum,datorită unor neînțelegeri cu proprietarul, el mă obligă să plec din imobil fără drept de apel iar dacă nu o fac,îmi spune că o să declare faptul că nu mi-am plătit utilitățile la timp(ceea ce el nu a făcut,de fapt). Ce pot face eu în situația de față? Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: nedreptatit , utilizator 12:40, 11 Februarie 2018
Refuz să cred că,pe banii mei,eu nu pot face nimic. Eu am înțeles că este casa lui,proprietatea lui dar nu cred că eu nu am nici un cuvânt de spus. Cum am mai spus,eu îmi caut altă chirie dar să nu mă trezesc cu alte surprize financiare din partea lui.


Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
gi-jane2, moderator
Atat timp cat dv probati ca ati achitat obligatiile aferente perioadei cat ati locuit efectiv-inclusiv luna urmatoare parasirii imobilului,teoretic nu ar trebnui sa va faceti probleme,doar daca proprietarul nu realizeaza riscurile demararii unor acte si actiuni catre autoritati
Pai i-ati zis asta ? Ca are sa va dea banii pe o luna si sa va lase sa stati pana la sfarsitul lunii ?
Oricum, utilitatile se factureaza dupa consum, asa ca banii aia dati avans se duc parte din ei si la plata facturilor.
Contractul de inchiriere neiregistrat la fisc nu este titlu executoriu pentru neplata chiriei,deci ,propietarul nu poate invoca motive de evacuare privind neplata chiriei,este inadmisibila o astfel de cerere.
Insa, el poate solicita evacuarea pentru lipsa titlu si pe cale separata daune privind lipsa de folosinta,proces in care veti putea expune probele despre care vorbiti.

Deci intai va obtine evacuarea dvs, apoi /sau simultan poate urma un alt proces pt. lipsa de folosinta, in functie de propietar daca doreste recuperarea lipsei de folosinta.

Acum ,depinde cand a expirat acel contract de inchiriere(neiregistrat) si daca sumele de bani dovedite de dvs sunt egale /mai mari sau mai mici decat contravaloarea lipsei de folosinta....instanta va compara valorile ,in functie de rezultat va trebui sa dati o diferenta sau propietarul va trebui sa va dea o diferenta.

Se va cere si o expertiza in cadrul procesului privind valorile chiriei in zona/comfort.. etc , platita de cel care o solicita.

Timbrajul pentru astfel de cerere este la valoarea pretentiilor.
exemplu: daca pretentiile privind lipsa de folosinta este de 3000 lei taxa de timbru jud. este 215 lei, daca este de 5000 val taxei este de 355 samd

O zi buna
Am inteles mai bine acum,multumesc. Dar ideea este ca poate sa ma evacueze maine(cum sustine ca o va face)? Nu as vrea sa ma trezesc in strada fara drept de apel.

Antik a scris:

Contractul de inchiriere neiregistrat la fisc nu este titlu executoriu pentru neplata chiriei,deci ,propietarul nu poate invoca motive de evacuare privind neplata chiriei,este inadmisibila o astfel de cerere.
Insa, el poate solicita evacuarea pentru lipsa titlu si pe cale separata daune privind lipsa de folosinta,proces in care veti putea expune probele despre care vorbiti.

Deci intai va obtine evacuarea dvs, apoi /sau simultan poate urma un alt proces pt. lipsa de folosinta, in functie de propietar daca doreste recuperarea lipsei de folosinta.

Acum ,depinde cand a expirat acel contract de inchiriere(neiregistrat) si daca sumele de bani dovedite de dvs sunt egale /mai mari sau mai mici decat contravaloarea lipsei de folosinta....instanta va compara valorile ,in functie de rezultat va trebui sa dati o diferenta sau propietarul va trebui sa va dea o diferenta.

Se va cere si o expertiza in cadrul procesului privind valorile chiriei in zona/comfort.. etc , platita de cel care o solicita.

Timbrajul pentru astfel de cerere este la valoarea pretentiilor.
exemplu: daca pretentiile privind lipsa de folosinta este de 3000 lei taxa de timbru jud. este 215 lei, daca este de 5000 val taxei este de 355 samd

O zi buna


Alte discuții în legătură

Locuiesc cu chirie intr-o camera (apartament 4 camere), celelalte ... robert1972 robert1972 locuiesc cu chirie intr-o camera(apartament 4 camere..celelalte 3 camere fiind ocupate de alti chiriasi).din probleme de sanatate +probleme la locul de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am avut o casa cumparata cu legea 112 timp de 27 ani ... nicolici32 nicolici32 Buna ziua, am avut o casa cumparata cu legea 112 timp de 27 ani am fost data in judecata si dupa 6 ani de procese prin ceva intelegeri am pierdut. Am cerut ... (vezi toată discuția)
Executare silita horiabt horiabt Am luat cu chirie un apartament. Dupa 6 luni proprietarul nu mi-a dat exemplarul care mi se cuvenea cu viza organului financiar pentru a putea trece ... (vezi toată discuția)