Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Emitere copii de pe anexa 1 si 2 catre un neproprietar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Emitere copii de pe anexa 1 si 2 catre un neproprietar

Buna seara! Sunt functionar public la o primarie si zilele trecute am primit o cerere pentru emiterea unor copii serox de pe Anexele 1 si 2- documentatii cadastrale. Problema este ca persoana in cauza nu este proprietarul terenului ale carui anexe le solicita...domnul doreste sa obtina informatii despre terenul care apartine unui unchi pentru a-i intenta proces. Va rog frumos sa-mi expuneti o parere avizata, daca este legala sau nu emiterea de astfel de copii. Va multumesc.
ContSters455690, utilizator
Daca nu este titularul dreptului nu poate reclama refuzul....
La ce anume se refera aceste anexe ?
Fac parte din Registrul agricol si se raporteaza la suprafete de teren detinute de proprietar sau reprezinta planul parcelar ? Sau se solicita un istoric de rol fiscal . Planul parcelar se poate elibera oricui il solicita si are totusi un interes. Istoricul de rol fiscal doar proprietarul sau cei care atesta ca au legatura .
In principiu dumneavoastra fiind functionar al primariei si nu al OCPI puteti sa solicitati elemente suplimentare, acte de identitate, de legatura cu proprietarul.
Anexa 1 este certificatul pentru atestarea posesiei exercitata sub nume de proprietar si certifica faptul ca o anumita persoana este inscrisa in Registrul Agricol cu un anumit imobil.
Anexa 2 este procesul-verbal de identificare a imobilului si are rolul de a identifica imobilul respectiv pe baza planului de amplasament si delimitare a imobilului. Avem baza legala pentru procedura de emitere copii de pe documentatia cadastrala de catre functionarii de la primarie? Eu am gasit doar procedura ce vizeza OCPI.Va multumesc frumos.
ContSters455690, utilizator