avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anexa 1 si 2...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anexa 1 si 2...

Ce contine anexa 1 si 2 a unui imobil...?
Daca eu am cumparat o casa de locuit de la altcineva prin sentinta judecatoreasca am dreptul sa cer o copie de pe aceasta anexa din primarie...?
Ultima modificare: Marți, 21 Mai 2013
lonley-wolf, utilizator
Cel mai recent răspuns: Paula Tudor , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 08:49, 22 Mai 2013
nu inteleg ce doriti. cand va referiti la anexa 1 si 2 a unui imobil as putea intelege si magazia si beciul de exemplu (anexe gospodaresti). daca va referiti la anexa la documentatie cadastrala sau constructii atunci sunt alte documente si bineinteles puteti cere copie de pe ale in calitate de proprietar. nu inteleg de asemenea cum ati cumparat casa prin hotarare judecatoreasca. vanzare cumpararea se face prin ctr. e cumva vorba de o hotarare care tine loc de ctr de vanzare cumparare?
Anexa 1 o reprezinta Certificatul pentru atestarea popsesiei exercitata sub nume de proprietar, iar anexa 2 este procesul verbal de identificare a imobilului.
Prima certifica faptul ca o anumita persoana este inscrisa in registrul agricol cu un anumit imobil, iar a doua identifica imobilul respectiv pe baza planului de amplasament si delimitare a imobilului.
Si da, puteti solicita cele doua anexe, dar, in masura in care detineti act de proprietate pentru imobil, exista posibilitatea ca primaria sa va refuze eliberarea lor, eliberandu-va in schimb un certificat fiscal cu mentionarea imobilului sau o adeverinta de rol.
mdanp a scris:

nu inteleg ce doriti. cand va referiti la anexa 1 si 2 a unui imobil as putea intelege si magazia si beciul de exemplu (anexe gospodaresti). daca va referiti la anexa la documentatie cadastrala sau constructii atunci sunt alte documente si bineinteles puteti cere copie de pe ale in calitate de proprietar. nu inteleg de asemenea cum ati cumparat casa prin hotarare judecatoreasca. vanzare cumpararea se face prin ctr. e cumva vorba de o hotarare care tine loc de ctr de vanzare cumparare?


da, este vorba despre o hotarare care tine loc de act vanzare-cumparare...
si nu stiu exact ce documente cuprinde aceste doua anexe (1 si 2),

daca m-ati putea lumina v-as fi recunoscator pana la D-zeu pt ca nici cei din primarie nu stiu ce contine aceste anexe...


Va multumesc!
mariapaula a scris:

Anexa 1 o reprezinta Certificatul pentru atestarea popsesiei exercitata sub nume de proprietar, iar anexa 2 este procesul verbal de identificare a imobilului.
Prima certifica faptul ca o anumita persoana este inscrisa in registrul agricol cu un anumit imobil, iar a doua identifica imobilul respectiv pe baza planului de amplasament si delimitare a imobilului.
Si da, puteti solicita cele doua anexe, dar, in masura in care detineti act de proprietate pentru imobil, exista posibilitatea ca primaria sa va refuze eliberarea lor, eliberandu-va in schimb un certificat fiscal cu mentionarea imobilului sau o adeverinta de rol.



In aceste anexe intra cumva si autorizatia de constructie, planul de situatie si memoriul tehnic al imobilului pt ca pe mine asta m-ar interesa...?
Buna dimineata!

NU, in cele doua anexe nu "intra" autorizatia de constructie, planul de situatie si memoriul tehnic al imobilului, pentru ca ele sunt exact ceea ce v-am scris mai sus, respectiv Anexa 1 o reprezinta Certificatul pentru atestarea posesiei exercitata sub nume de proprietar, iar anexa 2 este procesul verbal de identificare a imobilului. Prima certifica faptul ca o anumita persoana este inscrisa in registrul agricol cu un anumit imobil, iar a doua identifica imobilul respectiv pe baza planului de amplasament si delimitare a imobilului.

Pur si simplu, sunt doua documente.
Planul de situatie si memoriul tehnic al imobilului sunt documente care tin de partea cadastrala, iar autorizatia de construire e actul prin care dovediti proprietatea asupra constructiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emitere copii de pe anexa 1 si 2 catre un neproprietar ContSters455690 ContSters455690 Buna seara! Sunt functionar public la o primarie si zilele trecute am primit o cerere pentru emiterea unor copii serox de pe Anexele 1 si 2- documentatii ... (vezi toată discuția)
Dezbateri - regulamentul privind avizarea tehnica a expertizelor judiciare efectuate de expertii judiciari in specializarea topografie, geodezie si cadastru BEJENARU PETRU BEJENARU PETRU MINISTERUL JUSTIŢIEI Nr. .................../C din........................... AGENŢIA NAŢIONALÃ DE CADASTRU ªI PUBLICITATE IMOBILIARÃ Nr. ... (vezi toată discuția)
Unde platesc impozitul pe teren cu amplasament "incert"? nahilia nahilia Unde platesc impozitul pe teren al carui amplasament este \"incert\"? Suna ciudat..stiu.. Problema este urmatoarea: In titlul de proprietate este trecuta o ... (vezi toată discuția)