Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua! Vreau sa stiu ce procent se plateste pensiea alimentara catre un copil dintr-o casatorie anterioara, iar daca parintele care plateste pensie alimentara mai are un copil din actuala casnicie procentul pentru pensia alimentata se modifica.
Buna ziua,
Conform art. 529 alin 2 C.Civ. Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
Deci calculati dumneavoastra care este procentul.
Multumesc!
Sa inteleg ca pensia alimentara pentru primul copil este 1/4 din venitul net, iar daca parintele care plateste pensia alimentara mai face un copil intr-o alta casnicie, pensia pentru cei doi copii este de 1/3, adica 1/6 pentru fiecare copil. Mentionez ca cel de-al doilea copil este facut cu actuala sotie (adica sunt casatoriti).