Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot călători cu copilul din Anglia către Spania ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot călători cu copilul din Anglia către Spania fără declarație de la soțul meu ?

Buna ziua !As dorii sa stiu daca pot calatorii cu minorul din Anglia catre Spania printr-o agentie de turism copilul fiind cetatean Roman nascut in Anglia fara procura de la tatal copilului ?
Buna seara!

Nu puteti calatori cu copilul intr-o alta tara daca nu aveti acordul (procura) tatalui.
Sunt si cateva exceptii care permit calatoria cu minorul intr-o alta tara, cum ar fi decesul tatalui, divortul si incredintarea minorului exclusiv dvs. printr-o hotarare judecatoreasca, daca tatal este declarat diaparut sau a fost decazut din drepturile parintesti.
Declaratia tatatlui prin care isi exprima acordul pt calatorie e necesara numai la iesirea din Romania Cum dvs iesiti din Anglia, nu ii interezeaza pe englezi daca tatal e de acord sau nu, asa ca nu va trebuie decat actele de calatorie- pasaport sau ce aveti.