Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Procura pentru minor
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Procura pentru minor

Buna ziua ! Am si eu o nelamurire sunt rezidenta in italia impreuna cu copilul meu minor si sotul meu este in Londra pentru munca am dorii sa mergem la el in vizita, avem nevoie de procura in italiana pentru esirea din Italia si una in Engleza la intoarcere?
Buna ziua,

Este suficient sa aveti o procura intr-o singura limba pe care sa o traduceti in engleza (daca este data in italiana). Daca procura este facuta in limba engleza, ar fi bine sa o traduceti in italiana ca sa nu aveti probleme la iesirea din tara.
Nu aveti nevoie de nimic, de acord ati avea nevoie doar daca iesiti din Romania.
Nu aveti nevoie de asa ceva.
Declaratia acord a tatalui (procura, cum ii ziceti dvs.) va trebuie doar daca vreti sa iesiti din Romania. Pentru calatoria in alte state nu aveti nevoie decat de pasaportul minorului, e cetatean roman. Nu e treaba politistilor de frontiera ai altor tari unde merge un minor roman insotit de mama lui.
~ Conținut șters la cerere ~