Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Card de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Card de credit

Buna ziua, prin anul 2006 ( nici nu mai stiu cu precizie ), lucram la o firma de transport local, incasam salariile prin BRD. Am obtinut un card de credit in baza a 6 salarii, care ulterior nu am reusit sa il achit pentru ca am ramas fara munca. Acum o saptamina mia venit o instiintare de la firma APS , de recuperari bineinteles, cum ca trebuie sa le dau acesti bani ( 6 salarii de pe vremea aceea, cred ca vreo 5000 ron ar veni acum ) , sa achit suma prin BCR. IMPRUMUTUL A FOST LA BRD De ce tocmai acum dupa mai bine de 10 ani. Ce pot sa fac. ???? Multumesc
In toata aceasta perioada ati efectuat vreo plata catre banca sau catre societatea de recuperari de creante sau ati facut vreun document prin care sa recunoasteti debitul restant?
Nu, și niciun fel de legatura

Insurance COLLECT a scris:

In toata aceasta perioada ati efectuat vreo plata catre banca sau catre societatea de recuperari de creante sau ati facut vreun document prin care sa recunoasteti debitul restant?

Atunci datoria dvs este prescrisa!
Cum pot afla daca sa prescris aceasta datorie, va rog

gi-jane2, moderator
Daca se va incepe executarea silita impotriva dvs promovati contestatie la executare si invocati exceptia prescriptiei dreptului la actiune