Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Riscuri renuntare contract rezervare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Riscuri renuntare contract rezervare

Am semnat un contract de rezervare a unui imobil, intre doua persoane fizice, la care a participat, ca martor, un agent imobiliar. In contract este stipulat ca daca vanzatorul renunta la vanzare trebuie sa achite cumparatorului dublul sumei patita ca avans.
Pot refuza plata dublul sumei, si returnarea doar a avansului?
Ce valoare juridica are acest contract de rezervare?
Este de fapt un ante contract de vanzare-cumparare/ o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare. Pe cale de consecinta, in cazul razgandirii vanzatorului, acesta poate fi chemat in judecata in scopul obligarii la plata sumei specificate in cuprinsul antecontractului, in favoarea cumparatorului.
Valoarea juridica, ....
ContSters454516, utilizator