Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Stagiu practica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Stagiu practica

Buna ziua,
In cazul primirii unui student in vederea efectuarii practicii, daca acestuia nu i se incheie un contract de munca , intrucat legea permite o astfel de situatie , indemnizatia pe care o primeste ce regim fiscal are ? Este prins in declaratia 112 ?
Care este beneficiul angajatorului?
Multumesc.
george-neagu, moderator
In baza a ce primeste acea indemnizatie , intrucat legea nu prevede asa ceva?
In ordinul 3955/2008 se stabileste contractul cadru ce se incheie intre organizatorul de practica, partenerul de practica si student
Art 4 alin 4 al acestuia prevede "Partenerul de practică poate totuşi acorda practicantului o indemnizaţie, gratificare, primă sau avantaje în natură, specificate la art. 12
Mai jos aveti si un link de pe site dvs : www.avocatnet.ro/articol_122...