avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... De modificarile salariului minim pe economie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

De modificarile salariului minim pe economie bebeficiaza si cine este in concediu prenatal?

Bună ziua! Daca de la 1 ianuarie 2018 salariul minim pe economie s-a modificat la 1900 lei, beneficiez si eu fiind in concediu prenatal ? Mie mi-a intrat salariul pe luna ianuarie după salariul minim vechi...adica după 1450 lei.Vreau sa stiu daca este legal sau nu mie sa nu imi fie marit minimul pe economie! Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:28, 14 Februarie 2018
Beneficiaza doar la revenirea la serviciu.
Multumesc
Va rog! Daca salariul meu nu a fost modificat la 1900 brut ( mie calculul mi s-a facut după cei 1450 brut ) e normal sa imi fie tras pt.CAS 364 ron pe luna ianuarie?
Da, este normal , intrucat plata s-a facut in ianuarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil 2018 Alexmanea1987 Alexmanea1987 Buna ziua. Daca s-a marit salariul minim cu 1ianuarie, se mareste si indemnizatia pentru crestere copil? In conditiile in care suma veniturilor este mai mica ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu maternal in continuare Noi4 Noi4 Buna ziua, Am inceput concediul maternal cu data de 26 oct 2017. La acea data, media veniturilor brute din ultimele 6 luni era peste plafonul celor 12 salarii ... (vezi toată discuția)
Prenatal ileana ely ileana ely Buna ziua! eu sunt in medical de 1 luna urmeaza sa intru in prenatal saptamana viitoare intrebarea mea este cat voi lua daca am salariul minim pe economie ? (vezi toată discuția)