Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor domiciliat în UK, probleme cu acordul tatălui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor domiciliat în UK, probleme cu acordul tatălui pentru pașaport. Cum se poate rezolva?

Locuiesc in Uk. Fiul meu are 7 ani si e nascut aici. Cetatean roman.
Dupa divortul de tatal copilului, fostul refuza orice implicare cand e vorba de pasaport.
Tribunal Familiei din Uk, a hotarat ca copilul sa raman la mine, a hotarat ca eu sa pot scoate copilul din tara pe o perioada de 28 de zile, a hotarat ca tatal sa nu ia copilul fara acordul meu (prohibited step order)
Daca fostul sot refuza orice cooperare, cum as putea sa ii fac pasaport? Sunt deciziile tribunalului din Uk recunoscute in Ro, sau de Ambasada?
Am Child Arrangements order si Non Molestation order impotriva fostului din cauza violentei domestice.
Fiul meu e "blocat" in Uk si nu pot sa merg nici macar in Ro in vacanta cu el din motivul ca tatal copilului refuza orice fel de implicare. Nu are o adresa exacta si nu stiu nimic de el.
Sunt ordinele judecatoresti din Uk recunoscute de catre Ambasada Romana In Londra?
Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
In principiu, o hotarare de pe teritoriul UE e recunoascuta de toate tarile membre. Cat priveste Non Molestation Order...eheeee, in Romania e mai africana situatia. Niste inepti considera ca violentii au dreptul la relatii cu copiii.
Ce inseamna prohibited step order?
In Romania exista posibilitatea de a suplini acordul tatalui pentru pasoport de catre instanta. In uk habar n-am.
Dar, cel mai bine, stati linistita unde sunteti. UK e o tara care protejeaza mama si copilul. Romania nu e.
Daca minorul e cetatean roman poate intra in tara fara a ocordul tatalui dar nu mai poate iesi.
Nu trebuie protejata mama si copilul sau tatal si copilul, ci copilul. Ca adultii sunt adulti, au discernamant.
Doamne Brinsky,
tatal a fost violent cu copilul sau cum s-a obtinut acel ordin?
@proastasatului
Buna! Multumesc pentru rapuns.
Prohibited step order e un ordin judecatoresc prin care instanta decide ca tatal sa nu ia copilul de la mine fara acordul meu si ca este obligat prin lege sa il aduca inapoi dupa ce si au petrecut timp impreuna.
Ordinul acesta este pus in aplicare in cazul in care fostul meu sot ar lua copilul de la scoala si nu ar dori sa mi l mai dea.
Au existat amenintari de gel...iau copilul si nu ti l mai aduc...sau iau copilul si nu o sa ne mai gasesti...sau nu ti l aduc nici cu politia...etc.
Tribunalul a hotarat pentru a ma proteja pe mine si pe copilul meu in cazul in care fostul sot o sa incerce ceva de genul....
In momentul cand aceste ordine au fost hotarate de instanta Uk, el a disparut si nu mai este interesat deloc de copil.
Manuela Rășină, administrator