Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Suplinire acord tata
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Suplinire acord tata

cum pot obține suplinirea acordului tatălui pt a ma reîntoarce in uk cu fiul meu?
Printr o actiune introdusa in instanta, cu precizarea ca este diferenta intre suplinirea acordului pt parasirea temporara a teritoriului tarii si stabilirea domiciliului copilului in strainatate.
Atât eu cât și fostul sot locuim in uk de 10 ani. Fiul meu este născut acolo.
In Ianuarie am venit in România pt a mi preschimba buletinul și mi am luat fiul cu mine având încredere in fostul sot ca mi trimite procura prin posta. (Așa mi a promis). In aceste doua luni nu am reușit sa obțin procura de la el.
Îmi puteți spune va rog cât durează aceasta suplinire a acordului sau?
In cazul minorilor, cetățeni români cu domiciliul/reședința în străinătate, care se deplasează însoțiți în statul în care au domiciliul/reședința, nu mai este necesară prezentarea declarației părinților/tutorilor la ieșirea din România. Dovada domiciliului sau a reședinței în străintate se face cu documente oficiale care atesta acest fapt.

Se aplica incepand cu data de 06.10.2016 ca urmare a intrării în vigoare a Legii nr. 169/30.09.2016 pentru modificarea și completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate.

Gasiti detalii pe site-ul Politiei de frontiera.