Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plata amenda in 48 de ore
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plata amenda in 48 de ore

Buna ziua! Azi am primit de la poştarita o scrisoare de la politia locala. In aceasta se afla un proces verbal scris cu greseli gramaticale, si cu rubrica in care scrie ca pot achita jumatate din amenda in 48 de ore necompletata. (Art 2/16; lg. 61/1991R sanctionate de art 3/1/6) As vrea sa stiu daca pot sa nu sa platesc jumatate din amenda, deorece scrisoarea am primit-o azi.
Posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, se mentioneaza in cuprinsul PVCC dacă, legea 61 prevede o asemenea posibilitate
Multumesc pentru raspuns Dragos. Am cautat in legea 61/1991, insa nu am gasit nicaieri sepcificat, faptul ca nu pot plati in termen de cel mult 48 de ore, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ. Iar in procesul verbal nu e mentionat nimic in acest sens.
ŞpacBogdan, utilizator