Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daune pentru repararea prejudiciului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daune pentru repararea prejudiciului

As dori sa aflu detalii legate de plata daunelor in cazul intarzierii platii salariului (9. In temeiul dispozitiilor art. 166 alin. (4) C. muncii, este intemeiata cererea salariatului de acordare de daune-interese, constand in dobanda legala aferenta drepturilor salariale neplatite, incepand cu data scadentei acestora). Am facut sesizare la ITM si mi-au spus sa actionez in instanta. Exista posibilitatea ca, daca actionez in instanta, sa nu obtin nimic (firma avand conturile goale)? Multumesc anticipat.
Exista posibilitatea sa castigati, dar sa nu puteti pune in executare hotararea din lipsa de bunuri materiale si/sau de mijloace banesti.
Si asta nu ar putea duce la prelungirea termenului de plata? In cazul in care castig angajatorul nu este obligat sa plateasca oricum?
El este obligat de instanta sa va plateasca, dar daca nu are de unde sa se achite de obligatie?
Am inteles. Deci tot eu ies in pierdere. Multumesc pt raspunsuri!
Chiar nu mai are nimic pe societate (ma refer la bunuri) ?