Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol dosar civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol dosar civil

Se poate repune pe rol un dosar vivil suspendat in 1998 ?
Nu

Cu drag
Buna seara,
dosarul ar trebui sa fie perimat.
Exista insa o situatia in care se poate repune pe rol si anume daca s-a suspendat pana la finalizarea altei cauze si aceia s-a finalizat abia acum.

R Mari a scris:

Se poate repune pe rol un dosar vivil suspendat in 1998 ?
Menționez că dosarul a avut ca obiect spațiu locativ și sa suspendat din cauza lipsei avocatului apărării iar eu nu sm fost înștiințstă în nici un fel că sa procedat la suspendarea dosarului .Din câte cunosc pot introduce o nouă acțiune chiar dacă au trecut 20 de ani .

R Mari a scris:

Se poate repune pe rol un dosar vivil suspendat in 1998 ?
Menționez că dosarul a avut ca obiect spațiu locativ și sa suspendat din cauza lipsei avocatului apărării iar eu nu sm fost înștiințstă în nici un fel că sa procedat la suspendarea dosarului .Din câte cunosc pot introduce o nouă acțiune chiar dacă au trecut 20 de ani .
Mai ales că era vorba de un recurs făcut făcut de partea adversă deoarece pe fond câștigasem acel proces.
R Mari, utilizator
De principiu, puteti introduce o noua actiune , chiar daca a intervenit perimarea, problema este sa nu fi intervenit prescriptia.