avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol dosar civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol dosar civil

Se poate repune pe rol un dosar vivil suspendat in 1998 ?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 13:38, 15 Februarie 2018
Nu

Cu drag
Buna seara,
dosarul ar trebui sa fie perimat.
Exista insa o situatia in care se poate repune pe rol si anume daca s-a suspendat pana la finalizarea altei cauze si aceia s-a finalizat abia acum.


R Mari a scris:

Se poate repune pe rol un dosar vivil suspendat in 1998 ?
Menționez că dosarul a avut ca obiect spațiu locativ și sa suspendat din cauza lipsei avocatului apărării iar eu nu sm fost înștiințstă în nici un fel că sa procedat la suspendarea dosarului .Din câte cunosc pot introduce o nouă acțiune chiar dacă au trecut 20 de ani .

R Mari a scris:

Se poate repune pe rol un dosar vivil suspendat in 1998 ?
Menționez că dosarul a avut ca obiect spațiu locativ și sa suspendat din cauza lipsei avocatului apărării iar eu nu sm fost înștiințstă în nici un fel că sa procedat la suspendarea dosarului .Din câte cunosc pot introduce o nouă acțiune chiar dacă au trecut 20 de ani .
Mai ales că era vorba de un recurs făcut făcut de partea adversă deoarece pe fond câștigasem acel proces.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2018
R Mari, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De principiu, puteti introduce o noua actiune , chiar daca a intervenit perimarea, problema este sa nu fi intervenit prescriptia.

Alte discuții în legătură

Termen repunere pe rol ContSters228970 ContSters228970 Daca recursul a fost depus pe 04.08.2011, primul termen a fost pe 11.05.2012,si tot atunci a fost suspendat, la ce data se incheie daca nu se depun acte si nu ... (vezi toată discuția)
Perimare intr-un proces civil Pot initia un nou proces referitor la o cauza de constatare a proprietatii asupra unui teren, daca nu s-a judecat in decurs de un an (proprietarul nu si-a ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol proces suspendat rose_lily rose_lily Buna! Am nevoie de ajutorul vostru. Pe scurt: in 2007 am avut un proces cu tatal baietelului meu , avand ca obicet obligatia de a face, adica sa imi dea ... (vezi toată discuția)