Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, succesiune

Parinti decedati, mostenitorii nu au deschis succesiune, neexistand bunuri, etc.pt.a fi impartite.Datoriile parintelui defunct revin in obligatia copiilor? Multumesc!
Buna seara,
DA, in masa succesorala intra atat activul cat si pasivul mostenirii!
..dar se platesc pana la limita valorii bunurilor mostenite. Cum nu au existat bunuri, nici nu veti plati datoriile.
Daca nu au fost bunuri si inca sunteti in perioada de optiune succesorala- adica nu a trecut un an de la deces, ar fi mai bine pt a fi lasati in pace de creditorii tatalui, sa dati la notar o declaratie de reununtare la succesiune.
Declaratia o dati doar daca sunteti sigur ca nu are niciun bun si nici nu are de unde veni- vreun teren uitat pe undeva de la vreo ruda, de ex.
Conf.art.1.155(1)NCC"Mostenitorii universali si cu titlu universal contribuie la plata datoriilor si sarcinilor mostenirii proportional cu cota succesorala ce ii revine fiecaruia."