Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Act de proprietate in urma partajului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Act de proprietate in urma partajului

Buna ziua. Dupa divort am facut partajul apartamentului. I-am platit fostului sot sulta, a dat declaratie notariala de primirea sultei si pe baza Hotararii Jud. de partaj l-am inscris la Cartea funciara pe numele meu.
Cum pot sa primesc un act de proprietate pe numele meu la notar si cat ma costa?
De ce acte mai am nevoie in afara de Hot. de divort, Hot. de partaj, Extras de carte funciara si declaratia de primirea sultei?
Multumesc
kdoina2007, utilizator
Actul de partaj e actul dvs de proprietate.
Nu aveti nevoie de alte acte. Actul prin care s-a realizat partajarea constituie actul doveditor al proprietatii,( inregistrate in cartea funciara) si dovedita cu Extrasul de carte funciara.
ContSters454516, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Asa stiam si eu, dar in urma pierderii buletinului, am fost la Evidenta Populatiei, unde mi-au cerut insistent un act de proprietate. Degeaba le-am aratat Hotararea de partaj. Ei insistau ca nu mai e valabila la ei, doar actul de proprietate sau extrasul de carte funciara. Cica s-ar fi schimbat legea, cu toate ca eu mi-am schimbat buletinul in 2015.
Noroc ca l-am gasit ulterior in casa, dar deja aveam extrasul de carte funciara.
Acesta este motivul pentru care am postat intrebarea privind Actul de proprietate in baza Hotararii de partaj.
Deci poate ramane Hotararea jud. de partaj ca act de proprietate. Elimin a multime de drumuri si cheltuieli.
Multumesc inca o data.
Buna ziua,
Nu exista alte acte de proprietate.
Dreptul de proprietate il dovediti cu vechiul act de proprietate, sentinta de divort, sentinta de partaj, actul de plata al sultei si, mai ales prin faptul ca sunteti inscrisa singur proprietar la cartea funciara.
Vechiul act de proprietate nu il mai am dupa partaj. Partajul s-a finalizat in 2011 si inscrierea in cartea funciara am facut-o imediat in baza sentintei. Oricum el era pe numele amandorura, deci nu mai era valabil. Se pare ca pe langa sentinta de partaj si de divort, voi avea nevoie si de Extrasul de carte funciara in anumite cazuri.
Multumesc