Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii - administrator firma proprie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii - administrator firma proprie

Buna ziua!
De curand am preluat afacerea familiei,comert cu amanuntul,am fost angajat la o fiema cu,contract pe perioada nedeterminata pana anul acesta,si mi-am dat demisia preluand firma parintilor.Cum voi mai beneficia de pensie cand va fi timpul si asigurari de sanatate neavand contract de munca,fiind administratorul firmei parintilor?Eu sunt administrator si tatal meu este asociat cu mine.Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua
In calitate de administrator, in functie de suma primita in aceasta calitate, se vor plati si contributiile la pensie si sanatate. Daca nu sunteti remunerat ca administrator, va puteti face o asigurare la ANAF - Administratia Financiara de domiciliu si puteti plati CAS (pensie) si CASS (sanatate). Declaratia care se depune pentru a va asigura in sistemul public de pensii si sanatate este declaratia 600. Sunteti obligat insa sa platiti aceste contributii la minimul lunar de 1900 lei (salariul minim pe economie). Deci, veti plati 25% CAS si 10% CASS, ambele aplicate la 1900 lei.
Denisa Ecaterina Cos Mitrut, Contabil
Multumesc mult de raspuns si va doresc o zi faina!