Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriere dovada de imprumut in bani
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriere dovada de imprumut in bani

Am dovada trimiterii sumei de bani la o persoana prin Western Union
7iulie 2015 .Vreau sa dau in judecata acea persoana pt ca nu mi-a dat imprumutul.Cit timp este valabil sau pina la ce perioada de timp pot sa dau in judecata astfel incit sa nu expire, sa nu se prescrie???
Termenul de prescripție e de 3 ani.
Dar e posibil sa aveti un proces foarte dificil daca nu recunoaște că este împrumut.
Sfatul meu este sa apelați la avocat pentru redactarea actiunii.
Conform art.2.517 NCC"Termenul de prescriptie este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen."Este important si ce scrie pe transmiterea prin Western Union, daca scrie "imprumut" este o proba foarte solida, daca nu, trebuie sa dovediti ca este un imprumut.
Si daca scrie pe dovada ca este împrumut lucrurile sunt complicate.
Depinde de mai multe lucruri...