avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriere dovada de imprumut in bani
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriere dovada de imprumut in bani

Am dovada trimiterii sumei de bani la o persoana prin Western Union
7iulie 2015 .Vreau sa dau in judecata acea persoana pt ca nu mi-a dat imprumutul.Cit timp este valabil sau pina la ce perioada de timp pot sa dau in judecata astfel incit sa nu expire, sa nu se prescrie???
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:17, 15 Februarie 2018
Termenul de prescripție e de 3 ani.
Dar e posibil sa aveti un proces foarte dificil daca nu recunoaște că este împrumut.
Sfatul meu este sa apelați la avocat pentru redactarea actiunii.
Conform art.2.517 NCC"Termenul de prescriptie este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen."Este important si ce scrie pe transmiterea prin Western Union, daca scrie "imprumut" este o proba foarte solida, daca nu, trebuie sa dovediti ca este un imprumut.
Si daca scrie pe dovada ca este împrumut lucrurile sunt complicate.
Depinde de mai multe lucruri...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in pretentie recuperare creanta veche de 5 ani alexandra7712 alexandra7712 Acum 5 ani,am imprumutat bani unei persoane fizice si refuza sa-i inapoieze.Ca dovezi,am niste chitante Western Union,prin care pot demonstra ca i-am trimis ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat în 2017 o sumă de bani la o prietena extrem ... Robert260 Robert260 Am împrumutat acum 5 ani o sumă de bani la o prietena extrem de apropiata, după mi-a mai cerut ajutor financiar si inca mai aveam incredere si i-am mai ... (vezi toată discuția)