Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Posta Romana - Continut lipsa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Posta Romana - Continut lipsa

Buna ziua, In data de 08.02.18 a plecat de la filiala Deutsche Post 71106 Magstadt din Germania o scrisoare recomanda cu numarul "xxxxxxx", iar pe data de 10.02.18 primest stampila Biroului de Schimb

Ieri 14.02.18 factorul ii preda mamei acest plic, ea observa ca e prea usor ca si cum ar fi gol, o striga pe dna "postarita" dar spune ca nu stie nimic. Ajungand in posesia mea observ ca e gol, iar sigiliul a fost rupt.

Intrebarea este ce pot face in aceasta situatie pe langa reclamatia intocmita ieri la oficiul local si reclamatia facuta pe mail catre BSI? O reclamatie la sectia de politie de care apartin? Politia capitalei, politia de care apartine Biroul de Schimb International?

E vorba de un plic care continea un ceas, am si poze daca ajuta aici. cu plicul, chitanta de cand a fost trimis. Continutul intr-adevar nu a fost declarat, dar exista tracking number, a fost trimis "insured" cum mi-a spus neamtul. Unde a fost lipit plicul se vede cum hartia e rupta, cum cineva l-a dezlipit, exact peste e aplicata stampila BSI, deci furtul s-a intamplat dupa ce-a intrat la ei.
Ideea e ca putea sa-mi trimita si un rahat in el, a platit pentru serviciul postei ca sa ajunga la mine, dar continutul n-a ajuns, doar ambalajul
Reclamați mai întâi la Poșta Română (serviciul infopost) și cereți detalii. Factorul poștal e un om simplu, cred că i-a fost frică și de umbra lui. În funcție de ce comunică Poșta (în scris), vă puteți adresa ANPC, asiguratorului sau chiar Deutsche Post.