Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Cum se deschide o succesiune? Persoana decedata are doar doi copii, fara sotie.
Mergeti la primaria ultimului domiciliu al persoanei decedate si solicitati anexa 24, care va arata ce bunuri imobile exista. Apoi, va adresati la un birou notarial pentru eliberarea certificatului de mostenitor. E bine sa consultati mai multe birouri notariale si sa negociati onorariul.
Mergeti la un notar public din cirumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu. Trebuie sa aveti la dvs certificatul de deces, certificatele de nastere ale copiilor (si de casatorie daca si-au schimbat numele prin casatorie), acte de proprietate, certificat fiscal, si doi martori care sa ateste ca defunctul era necasatorit si ca a avut doar doi copii. Daca decesul a survenit dupa 1.10.2011 nu aveti nevoie de anexa 23 si 24.