Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie la limita de varsta

Sotia mea e pensionata de 6 ani.Acum poate ataca in istanta decizia de pensionare avand noi adeverine doveditoare de sporuri si prime daca nu a contestat decizia la vremea respectiva si ce sanse de reusita are?
Daca adeverintele sunt noi, atunci faceti cerere de recalculare in baza art.107(3) si (5) din legea 263/2010.

(3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor și/sau a stagiilor de cotizare, perioadelor asimilate stagiilor de cotizare prevăzute de lege și prin valorificarea altor documente de natură să conducă la modificarea drepturilor de pensie, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (3) și (4) se acordă începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată solicitarea.