Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea pensiei in decizia de pensionare nu a fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea pensiei in decizia de pensionare nu a fost corecta

Buna ziua ,mama mea a fost pensionata in 2014 insa atunci nu au vrut sa ii acepte toate adeverintele atasate la dosar .Calcularea pensiei nu a fost corecta .Au cerut o adeverinta de la Uzina Tractorul (inchisa deja )cu arhivele pe un camp langa Bucuresti .Pentru contestatie a avut la dispozitie 30 de zile adeverita a ajuns dupa 3 luni si nimeni nu a mai facut nimic .Exista posibilitatea juridica de a cere o recalculare ,totusi a muncit ani de zile ? Ce se mai poate face se poate cere acum o recalculare cu noua lege ?
george-neagu, moderator
Se poate cere recalculare pe art.107(3) din legea 263/2010.
Art.107
(3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor și/sau a stagiilor de cotizare, perioadelor asimilate stagiilor de cotizare prevăzute de lege și prin valorificarea altor documente de natură să conducă la modificarea drepturilor de pensie, nevalorificate la stabilirea acesteia.
Multumesc ,si trebuie sa ma duc direct la casa de pensii sau in instanta ?