Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ,ce demers trebuie urmat pentru a obtine recalcularea unei pensii ?Decizea a fost aprobata in 2014.
Multumesc
Ce motiv aveti pentru a solicita recalcularea pensiei. Decizia de pensionare putea fi contestata in 30 de zile de la primire.
Daca depuneti documente suplimentare la CJP puteti solicita in acelasi timp recalcularea pensiei.
Buna,la momentul deciziei nu au vrut sa ia in considerare tot ce era scris in cartea de munca,si au cerut o adeverinta justificativa de la uzina Tractoru.Din pacate uzina era de mult inchisa si arhiva mutata undeva langa Bucuresti.Din pace adeverinta a ajuns in posesia noastra dupa 3 luni deci cele 30 de zile se terminasera .
Depuneti la casa locala:
1)Cererea de recalculare in baza art.107(3) din legea 263/2010.
Art.107
(3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor și/sau a stagiilor de cotizare, perioadelor asimilate stagiilor de cotizare prevăzute de lege și prin valorificarea altor documente de natură să conducă la modificarea drepturilor de pensie, nevalorificate la stabilirea acesteia.
2)Adeverinta in original
3)Un cupon de pensie
4)Copie C.I.