Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare parte de mostenire catre celalalt mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare parte de mostenire catre celalalt mostenitor

Am finalizat succesiunea dupa moartea mamei mele vaduva, in luna ianuarie. Mai am o sora si impreuna am facut succesiunea. Cum trebuie sa procedez ca sa-i vand surorii mele partea mea de mostenire ( parte din casa si teren)?
Chirila Corina, utilizator
Daca imobilul are Carte funciara deschisa iar certificatul de mostenitor a fost intabulat luati legatura cu un notar. Daca imobilul nu are Carte funciara trebuie sa efectuati demersurile in acest sens, iar ulterior puteti vinde cota dumneavoastra surorii.