avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata la patronat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata la patronat

buna seara
am vazut la tv ca patronatele au inceput sa dea concediu fara plata la salariatii, sa inteleg ca s-a aprobat acea lege si ma pot trezi ca patronul ma trimita acasa in concediu fara plata?
multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: MASHASV , utilizator 22:53, 21 Octombrie 2009
Legea chiar daca apare nu se refera la firme cu capital privat.
In general, in situatii critice, intre salariati si patroni s-a gasit intelegerea aceasta (si nu de anul acesta), pentru a fi pastrate locurile de munca ocupate.
In privat totul tine de cum se inteleg partile.Concediu fara plata se acorda doar la cererea angajatului.Prin urmare alegeti ori va depuneti cererea ori va certati cu patronul..
se discuta aceasta lege doar pentru bugetari.
Dar in dom privat, concediul fara plata se acorda doar in baza cererii angajatului.
Angajatorul poate propune aceasta solutie pentru a trece de o perioada de dificultati financiare si a pastra totusi oamenii angajati. Se evita concedierea si exista locul de munca poate fi pastrat.
CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL
PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat
la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006
ART.43.
(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea
temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei,
unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajator refuza plata unui salar compensator castigat de angajat in justitie brezan brezan Am fost disponibilizata in luna iuli 2009 cf. Art 65. din Codul Muncii. Am dat in judecata angajatorul pt. plata unui salariu compensator in cf. cu: 1. Art.8 ... (vezi toată discuția)
Post restructurat... beneficiez de salarii compensatorii??? panaxor panaxor Mi s-a restructurat postul in anul trecut, inca sunt angajat in acelasi loc pt ca mi-am luat CM 5 luni. Vreau sa stiu daca am dreptul la salarii ... (vezi toată discuția)
Salariu mediu pe unitate cristiano755 cristiano755 am nascut de 3 luni ..aam facut cerere de acordare a salariului mediu pe unitate la farmacia unde am lucrat iar acestea nu-mi dau nici un raspuns...ce pot sa ... (vezi toată discuția)