Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj-
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj-

Buna ziua, am si eu o intrebare . Mama mea sufera de hepatita c . Ea este in faza in care nu face nici tratament ,nici nu se poate pensiona pe caz de boala.
Pana acum a fost in concediu medical , dar daca nu beneficiaza de tratament acesta sa terminat si lucrand in domeniul panificatie nu are voie sa mai munceasca in domeniu si de la munca vor sa ii faca lichidarea. Mia zis cineva ca ar exista o varianta sa intre in somaj , un articol de lege cu care sa se duca la contabilitate si acestia sa o bage in somaj. Va rog frumos daca ma puteti ajuta. Multtumesc anticipat!!!
Codul Muncii
art.61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
....
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
....

sau

art.65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.