Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,
As dori sa stiu conditiile de pensionare anticipata pentru o persoana de sex feminin, nascuta la data de 22.10.2963 si care are 34 ani in campul muncii. Mai exact as dori sa stiu
1. data la care se poate pensiona anticipat
2. daca penalizarea care se aplica in caz de pensionare anticipat va ramane valabil pe toata durata vietii, sau daca pensia se va recalcula in momentul in care persoane indeplineste varsta legala de pensionare de drept.
Va multumesc anticipat.
Octombrie 1963 Aprilie 2026 62/6 33/4
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 4 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani si 4 luni, fara stagiul asimilat.
2. Penalizarea se aplica pana la momentul trecerii la pensie de limita de varsta.