avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,
As dori sa stiu conditiile de pensionare anticipata pentru o persoana de sex feminin, nascuta la data de 22.10.2963 si care are 34 ani in campul muncii. Mai exact as dori sa stiu
1. data la care se poate pensiona anticipat
2. daca penalizarea care se aplica in caz de pensionare anticipat va ramane valabil pe toata durata vietii, sau daca pensia se va recalcula in momentul in care persoane indeplineste varsta legala de pensionare de drept.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:25, 18 Februarie 2018
Octombrie 1963 Aprilie 2026 62/6 33/4
1. 22/10/2021
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 4 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani si 4 luni, fara stagiul asimilat.
2. Penalizarea se aplica pana la momentul trecerii la pensie de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata femei jalb jalb Daca sunt nascuta in septembrie 1963, vechime 34 de ani, la ce varsta ma pot pensiona anticipat? (vezi toată discuția)
Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)
Data pensionare tuilleries tuilleries Buna ziua. Va rog sa imi spuneti conditiile iesirii la pensie (limita de varsta si anticipat) pentru o persoana de sex feminin, nascuta la data de 26 februarie ... (vezi toată discuția)