avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

Buna ziua,am transmis act aditional part-time cu 903 lei (iesea net negativ) iar acum cu OUG 3, as dori sa-l diminuez la 475 lei.Mentionez ca salariatul este de acord cu diminuarea.Cum sa procedez pt a fi corect?Pot sa il retransmit acum iar cu 475 lei si aplicabil cu 01 ianuarie?Cu toata stima,Violeta
Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: violetanuky , utilizator 18:56, 19 Februarie 2018
II faceti un nou act aditional , modificati in REVISAL salariul si apoi il transmiteti.
Multumesc frumos.Nu pot fi trasa la raspundere de ITM pentru aceasta modificare?trebuie sa mentionez si in ce baza diminuez brutul cu 01 ianuarie?Cu toata stima, Violeta
Numai in situatia in care transmiterea REVISAL-ului nu s-a operat in termenele prevazute de lege, puteti fi sanctionata de catre ITM.
Multumesc.Acum fiind haosul asta si termenul este 31.03.2018,chiar daca am transmis modificarea cu 01 ianuarie pot sa fac practic o corectie de salariu tot cu 01 ianuarie 2018?Cunoscandu-va destul de bine pun mare baza pe raspunsul dvoastra.Mii de scuze pentru insistenta,dar pe cine am tot intrebat nimeni nu s-a pronuntat,unii spunand sa fac cu 01 februarie etc
Puteti face corectie ,tot cu 01.01.2018.

Alte discuții în legătură

Functie in revisal cateldestept cateldestept Am o situatie cand s-a modificat functia angajatului la 01.08.2008, s-a depus act aditional la ITM si s-a operat in cartea de munca, dar nu s-a depus ... (vezi toată discuția)
Salariu gresit ramoilis ramoilis Buna ziua, am constatat ca unui angajat i s-a dat un salariu mai mare decat cel normal. Acest salariu a fost transmis si prin Revisal. Exista posibilitatea de ... (vezi toată discuția)
Act aditional gluten gluten Daca s-a facut decizie colectiva pt majorarea si stabilirea cu 01.01.2015,se mai intocmesc si acte aditionale ? (vezi toată discuția)