Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

Buna ziua,am transmis act aditional part-time cu 903 lei (iesea net negativ) iar acum cu OUG 3, as dori sa-l diminuez la 475 lei.Mentionez ca salariatul este de acord cu diminuarea.Cum sa procedez pt a fi corect?Pot sa il retransmit acum iar cu 475 lei si aplicabil cu 01 ianuarie?Cu toata stima,Violeta
george-neagu, moderator
II faceti un nou act aditional , modificati in REVISAL salariul si apoi il transmiteti.
Multumesc frumos.Nu pot fi trasa la raspundere de ITM pentru aceasta modificare?trebuie sa mentionez si in ce baza diminuez brutul cu 01 ianuarie?Cu toata stima, Violeta
Numai in situatia in care transmiterea REVISAL-ului nu s-a operat in termenele prevazute de lege, puteti fi sanctionata de catre ITM.
Multumesc.Acum fiind haosul asta si termenul este 31.03.2018,chiar daca am transmis modificarea cu 01 ianuarie pot sa fac practic o corectie de salariu tot cu 01 ianuarie 2018?Cunoscandu-va destul de bine pun mare baza pe raspunsul dvoastra.Mii de scuze pentru insistenta,dar pe cine am tot intrebat nimeni nu s-a pronuntat,unii spunand sa fac cu 01 februarie etc
Puteti face corectie ,tot cu 01.01.2018.