Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Daca la prima infatisare reclamantul nu sa prezentat nu are avocat su instanta da se amina cauza cu piritul si autortatea tutelara.Ce inseamna si ce se poate intimpla dar precizez sa prazentat doar piritul. Multumesc anticipat.
Daca reclamantul a fost cel care a introdus cererea de chemare in judecata si, la primul termen de judecata, nu s-a prezentat, instanta de judecata poate respinge cererea ca fiind nesustinuta!
Daca reclamantul a lipsit justificat, adica a depus la dosar documente care atestea motivele de imposibilitatea de prezentare, instanta acorda un termen. La termenul urmator poate proceda la administrarea de probe, la judecarea procesului .

Liliana Gradinaru, Avocat