avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta actiune in constatare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta actiune in constatare

Buna ziua. La ce instanta ar trebui introdusa o actiune in constatare a dreptului de proprietate asupra unui teren? Mentionez ca actiune se indreapta impotriva ORC, caruia ii solicitam sa constate ca, dupa radierea si dizolvarea societatii, in patrimoniul acesteia a mai ramas un teren, care, nu a fost inclus de lichidator in acte la radiere/dizolvare, astfel incat acum, acest teren apare in CF ca fiind proprietate a societii radiate, sens in care dorim sa il trecem in patrimoniul celor asociati. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: nyusziful , utilizator 23:51, 21 Februarie 2018
La instanta in a carei circumscriptie este situat imobilul.[Art.117(1)NCPC]
Tribunal sau judecătorie?
Judecatorie daca valoarea este pana la 200.000 lei inclusiv, art.94 1.k)NCPC, daca este peste Tribunalul.
Va mulțumesc. Deci nu are importanta că mă.judec cu ORC?

DAN POPESCU a scris:

Judecatorie daca valoarea este pana la 200.000 lei inclusiv, art.94 1.k)NCPC, daca este peste Tribunalul.

Insist, deoarece tot ce găsesc jurisprudența, apare că având prima instanță, tribunalul.
Mai jos o speța, exemplificativa.
[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2018
nyusziful, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde se introduce o actiune in constatare? nyusziful nyusziful Buna ziua. O actiune in constatare a dreptului de proprietate (nu avem cale de realizare), pentru un teren, a carui valoare de impozitare la primarie este de ... (vezi toată discuția)
Srl dizolvat la cererea orc imobile pe srl Fekete Balazs Fekete Balazs Am si eu o speta interesanta. Societatea comerciala a fost radiata la cererea ORC iar societatea respectiva are in proprietate un imobil, o cladire. Acuma ... (vezi toată discuția)
Dizolvare societate ancaalina ancaalina Buna seara, am o societate la care nu am mai depus nimic de 2 ani deoarece am plecata din tara,societatea are un teren si o cladire proprietate,acum am intrat ... (vezi toată discuția)