Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta actiune in constatare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta actiune in constatare

Buna ziua. La ce instanta ar trebui introdusa o actiune in constatare a dreptului de proprietate asupra unui teren? Mentionez ca actiune se indreapta impotriva ORC, caruia ii solicitam sa constate ca, dupa radierea si dizolvarea societatii, in patrimoniul acesteia a mai ramas un teren, care, nu a fost inclus de lichidator in acte la radiere/dizolvare, astfel incat acum, acest teren apare in CF ca fiind proprietate a societii radiate, sens in care dorim sa il trecem in patrimoniul celor asociati. Multumesc.
La instanta in a carei circumscriptie este situat imobilul.[Art.117(1)NCPC]
Tribunal sau judecătorie?
Judecatorie daca valoarea este pana la 200.000 lei inclusiv, art.94 1.k)NCPC, daca este peste Tribunalul.
Va mulțumesc. Deci nu are importanta că mă.judec cu ORC?

DAN POPESCU a scris:

Judecatorie daca valoarea este pana la 200.000 lei inclusiv, art.94 1.k)NCPC, daca este peste Tribunalul.

Insist, deoarece tot ce găsesc jurisprudența, apare că având prima instanță, tribunalul.
Mai jos o speța, exemplificativa.
[ link extern ] /
nyusziful, utilizator