Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare credit in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare credit in valuta

Buna ziua!
Un credit bancar pe o perioadă de 5 ani în sumă de 500.000 euro, contractat la 01.01.2016, rambursabil în rate anuale egale, cum va fi prezentat în situaţiile financiare ale exerciţiului 2017 cunoscând cursul de închidere de 4,6 lei/euro, iar cursul la data contractării a fost de 4,4 lei/euro şi la închiderea exerciţiului 2006 – 4,5 lei/euro?
george-neagu, moderator
Cursul de inchidere 2017 este 4.6597 lei/euro. Reevaluati la acest curs soldul ramas in euro.

Ordin 1802/2014:
94. - La fiecare dată a bilanţului:
a) Elementele monetare exprimate în valută (disponibilităţi şi alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele şi depozitele bancare, creanţe şi datorii în valută) trebuie evaluate şi prezentate în situaţiile financiare anuale utilizând cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României şi valabil la data încheierii exerciţiului financiar. Diferenţele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, între cursul de schimb al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României de la data înregistrării creanţelor sau datoriilor în valută, sau cursul la care acestea sunt înregistrate în contabilitate şi cursul de schimb de la data încheierii exerciţiului financiar, se înregistrează la venituri sau cheltuieli din diferenţe de curs valutar, după caz.