Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit evaluarea elementelor monetare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

evaluarea elementelor monetare

Incepand cu 01.01.2010 trebuie evaluat elementele monetare -creantele si datoriile exprimate in lei a caror decontare se face in functie de cursul unei valute-
Care sunt elementele monetare ?? disponibilitati banesti ,credite bancare -adica cl.5
ct din cl 4 -pot fi considerate ca creante si datorii monetare ?
dif.rezultat prin reevaluare sunt ch.deductibil ?,pot diminua baza impozabila.?
din omef 3055:
174. - La finele fiecărei luni, disponibilitățile în valută și alte valori de trezorerie,
cum sunt titluri de stat în valută, acreditive și depozite în valută se evaluează la
cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din
ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în
contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.

186. - La finele fiecărei luni, creanțele și datoriile în valută se evaluează la
cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din
ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în
contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.
Prevederile de mai sus se aplică și creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a
căror decontare se face în funcție de cursul unei valute. În acest caz, diferențele
înregistrate se recunosc în contabilitate la alte venituri financiare sau alte cheltuieli
financiare, după caz.

Asadar toate elementele de natura creantelor , datoriilor , disponibilului se vor evalua la sf. lunii in ct de venit sau cheltuiala
Si la depozite s-a schimbat procedura de lucru in 2010 fata de 2009
Daca e nevoie, discutam

kerekesmargo a scris:

Incepand cu 01.01.2010 trebuie evaluat elementele monetare -creantele si datoriile exprimate in lei a caror decontare se face in functie de cursul unei valute-
Care sunt elementele monetare ?? disponibilitati banesti ,credite bancare -adica cl.5
ct din cl 4 -pot fi considerate ca creante si datorii monetare ?
dif.rezultat prin reevaluare sunt ch.deductibil ?,pot diminua baza impozabila.?

Daca va intereseaza doar creantele si datoriile exprimate in lei a caror decontare se face in lei in functie de cursul unei valute - va dau un sfat. Nu faceti reevaluare. Nici macar nu incercati. Este o "gaselnita" fara substanta a unor mari ganditori din finante , care insa n-au nici cea mai mica legatura cu practica. In principiu au avut in vedere ideea (obsesiva , se pare) de a nu scapa nimic din ce se poate impozita pe leasing.
Exista societati care incheie contracte de leasing in valuta si care - datorita incapacitatii de a face calcule de risc - doresc sa transfere toate riscurile , inclusiv cel de schimb valutar, clientilor. In acest caz, fiscul vine si ne spune noua , contabililor, ca trebuie sa reactualizam datoria in valuta (conform contractului). Dar plata datoriei din contract se face in lei, la cursul din data platii, deci la valoarea actualizata. Asa ca nu mai este nevoie sa facem noi actualizarea, deoarece furnizorul emite factura pe valoarea actualizata. Aceste facturi au periodicitate lunara, prin urmare ideea de actualizare se dovedeste in continuare absurda.
Florin Marius Savu, Consultant fiscal