Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEZBATERE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEZBATERE MOSTENIRE

Buna ziua,
Parintii au murit, am fost trei frati, unul a decedat fara mostenitori. La dezbaterea mostenirii sotia lui are drept la mostenire? Multumesc
Cand a murit fratele? Înaintea părinților sau după?
In 2002 a murit mama, in 2011 fratele si in 2014 tatal.
Inteleg ca este vorba de un imobil dobândit în timpul căsătoriei părinților.
Pornind de la aceasta premisa, prima dată se va dezbate succesiunea mamei (1/2 din bunul comun).
Mostenitori sunt tatăl (1/4) si cei 3 copii, inclusiv cel decedat (3/4, adică 1/4 fiecare).
Raportat la intreg, vom avea
-tatal 1/4 din 1/2 a mamei = 1/8 + jumătatea lui, in total 5/8.
- fiecare copil va avea 1/4 din 1/2 ă mamei = 1/8.

Se dezbate succesiunea fratelui, care include cota de 1/8 de la mama (+ alte bunuri dobândite împreună cu sotia).
Mostenitori sunt soția 1/2 si ceilalti 2 frați in viata 1/2, adică 1/4 fiecare.

Se dezbate succesiunea după tata, care cuprinde cota de 5/8.
Mostenitori sunt doar cei 2 copii in viata, fiecare cu jumătate, adică 5/16.

In final, aducand la acelasi numitor, vom avea:
- cumnata 2/32
- dvs 15/32
- fratele 15/32.

Deci, ca să vă răspund la intrebare, da, indirect are si cumnata drept.
Multumesc, acum am inteles.