Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Folosirea materialelor foto, video, text ale unui ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Folosirea materialelor foto, video, text ale unui potential client(firma) pentru simulare profil in vederea abonarii pe un site?

Salut, sunt Radu si sunt in dezvoltarea unei platforme online nationale in care abonatii vor fi reprezentati de restaurante. Recent m-am gandit ca o foarte buna strategie de marketing ar fi "plantarea" sau crearea unui profil demo(simulare) folosind materialele de promovare ale unui restaurant din retelele social media. Intr-adevar este in scop comercial dar beneficiarul serviciilor este proprietarul materialului dar acel profil demo va putea fi vizualizat si de ceilalti vizitatori ai paginii pana in momentul confirmarii/infirmarii in ceea ce priveste abonarea. Teoretic un patron de restaurant nu s-ar supara daca ar avea un boost de publicitate gratuita inainte ca noi sa il contactam pt abonare dar se poate sa dai de tot felul de oameni si as vrea sa stiu care sunt vulnerabilitatile acestui subiect si cum as putea sa explic in Termeni si Conditii ca nu detin drepturi de autor insa simularea este de buna credinta, beneficiarul nefiind reprezentat de terți. Multumesc anticipat!
Decat sa faceti robinsonada asta, mai bine ii cereti acordul. Fiindca asa cum ati scris, teoretic...nu s-ar supara. Dar nu sunteti in locul lui. Contrar, inventati restaurantul.