Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume dupa divort

Ce acte trebuiesc pentru schimbarea pașaportului dupa divort?
Buna seara,
ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA.
Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
Dovada achitării taxelor pentru emiterea paşaportului, completate pe numele titularului, în original;
Paşaportul anterior, dacă acesta există.
Sentinta legalizata de pe sentinta de divort daca in vechiul pasaport aveati numele din perioada casatoriei.