avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Un mic ajutor de la consultanții de asigurări - ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Un mic ajutor de la consultanții de asigurări - mașină cu posibilă daună totală

Astazi data 20.02.2018 am avut un accident, mergeam pe drum prioritar la care de pe drum secundar a iesit o dubita in fata nu am putut sa il evit lovitura a fost frontala masina mea este dauna totala cred motor, lonjeroane indoite absolut tot ce tine de fata masini, la fata locului a venit politia au facut masuratori tot dupa am mers la sectie sa dam declaratii ce si cum sa intamplat mi-a facut autorizatie de reparare si ramane sa sun dimineata la asigurari problema este ca sunt la primul accident nu am mai trecut prin asa ceva si vreau un sfat cum sa procedez sa mi se faca o calculare la dauna corecta, masina in cauza este un Audi A6 allroad 2002 asigurarea de la microbuz este de la Euroins, Multumesc astept un sfat!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2018
Nevzat95, utilizator
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 09:07, 22 Februarie 2018
Daca nu suntei vinovat in cauza, mergeti la centrul de daune al societatii asiguratoare care va va face o constatare. va vor comunica ce anume vor inlocui si care va fi cuantumul ce il veti recupera . Daca aveti CASCO puteti vedea ce anume trebuie facut functie de societate.
Nu sunt vinovat si politia asta a constatat, Casco nu am si sunt la primul accident si nu as vrea sa ma despagubeasca ieftin, masina nu cred ca o sa le convina sa o repare daunele sunt totale dupa spusele politistilor si martorilor.

Alexandrina Mihai a scris:

Daca nu suntei vinovat in cauza, mergeti la centrul de daune al societatii asiguratoare care va va face o constatare. va vor comunica ce anume vor inlocui si care va fi cuantumul ce il veti recupera . Daca aveti CASCO puteti vedea ce anume trebuie facut functie de societate.

Buna ziua,

Urmati pasii pe care va indruma societatea de asigurare (deschidere dosar, programare constatare, oferta de despagubire).

Abia apoi puteti sa apreciati calcularea corecta a daunelor.
De unde pot elibera anexa 1 si 2, am fost astazi la asiguratori am programare pe data de 01.03.18 si au zis ca daca vreau sa grabesc cazul sa eliberez anexa 1 si 2..

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Urmati pasii pe care va indruma societatea de asigurare (deschidere dosar, programare constatare, oferta de despagubire).

Abia apoi puteti sa apreciati calcularea corecta a daunelor.

Buna ziua,

Fiind vorba probabil de un accident cu victime nu se elibereaza imediat proces verbal de la politie.
Totusi daca pentru politie este clar cine se face vinovat, poate sa elibereze Anexa 2 solicitata de asiguratori, fara a mai astepta incheierea cercetarilor,
In concluzie Anexa 2 se elibereaza de politie la cerere, In cazul in care intampinati probleme cazul dumneavoastra nu se mai poate rezolva pe forum, ci prin consultanta in privat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto-refuz predare rsc-notificare instanta persoana nevinovata andreeakristina andreeakristina buna ziua, am fost implicata intr-un accident auto, iar vinovatul a refuzat sa imi predea asigurarea RCA. Politia a fost prezenta la fata locului si a ... (vezi toată discuția)
Accident in incinta unei institutii publice anghel teodor anghel teodor A fost avariata masina in incinta unei institutii publice,vinovat cealalta persoana care a recunoscut in fata politiei:neasigurare la iesirea din parcare ... (vezi toată discuția)
Repararea mașinii vinovatului după constatarea amiabilă: cum se procedează dacă cel lovit s-a răzgândit, spunând că nu mai vrea să se complice cu asigurătorul? bklash3 bklash3 Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident in care am fost vinovat. Cel din fata a franat brusc, eu neatent si am intrat in el. Au fost doar pagube ... (vezi toată discuția)