Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Avans platit la precontract de vanzare - cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Avans platit la precontract de vanzare - cumparare

Buna ziua. Daca nu se respecta antecontractul si vanzatorul trebuie sa restituie avansul catre cumparator, dar nu vrea, se poate ataca prin ordin judecatoresc, da? cat de greu este sa restituie acest avans? cat dureaza pana la restituirea lui?
Pentru a fi indreptatit sa ceara restituirea avanzului (cu sau fara penalitati), promitent=-cumparatorul trebuie sa dovedeasca faptul ca neincheierea contractului de vanzare in termenul stabilit in antecontrat este imputabila promitent-vanzatorului. Dupa ce reusiti sa faceti aceasta dovada lucrurile devin mai simple in sensul ca instanta emite o hotarare prin care il obliga pe promitent-vanzator sa restituie avansul. Obligatia este exigibila imediat astfel ca promitent-cumparatorul il poate executa silit pe promitent-vanzator, inclusiv asupra imobilului care trebuia vandut.
Pentru a dovedi ca incheierea contractului in forma autentica nu se poate realiza din culpa promitent-vanzatorului, acesta trebuie somat prin executor judecatoresc pentru a se prezenta la un anumit birou notarial (cu indicare adresei) intr-o anumita zi, la o anumita ora, pentru a perfecta actele de vanzare. In acea zi si la acea ora, daca promitent-vanzatorul nu se prezinta, promitent-cumparatorul cere notarului public respectiv emiterea unei incheieri de certificare care sa constate ca desi somat sa se prezinte, promitent-vanzatorul nu s-a prezentat.
Durata actiunii este de cateva luni, in functie de gradul de ocupare al instantei competente.
Ca regula generala, atunci cand neexecutarea provine de la partea care a primit arvuna, cealalta parte poate declara rezolutiunea contractului si poate cere dublul acesteia.
Trebuie analizate clauzele contractuale pentru a se vedea cum s-a convenit asupra modului de operare a rezolutiunii si a restituirii arvunei.
Deci se poate merge in instanta dupa momentul in care se ajunge la data incheierii contractului si acesta nu a avut loc. Casa este ridicata, lipsesc facute instalatiile. Incheierea contractului ar fi la sfarsitul lunii Mai, Deci daca nu se respecta termenul de incheiere al contractului il pot ataca in instanta si ulterior sa ne recuperam banii destul de usor, am inteles eu bine?
Multumesc!
Deci se poate merge in instanta dupa momentul in care se ajunge la data incheierii contractului si acesta nu a avut loc. Casa este ridicata, lipsesc facute instalatiile. Incheierea contractului ar fi la sfarsitul lunii Mai, Deci daca nu se respecta termenul de incheiere al contractului il pot ataca in instanta si ulterior sa ne recuperam banii destul de usor, am inteles eu bine?
In antecontract trebuiesc puse toate clauzele din contract? Sau ulterior in contractul final se pot adauga clauze noi cum ar fi garantii pentru imobil, finisaje...etc?