Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Antecontract nerespectat!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Antecontract nerespectat!

Buna ziua, anul trecut am cumparat un imobil pentru care am facut un antecontract cu o sumă de avans si cu obligația termenului de finalizare 15.11.2017. Termen la care casa trebuia predată la cheie si cu toate utilitățile gaz curent etc ceea ce nu s a intamplat implicit respectat nici in ziua de azi. Actele casei nu mi au fost predate deoarece nu sunt gata. Deoarece la discutiile cu dezvoltatorul am expus faptul ca promisiunea din antecontract nu a fost respectată, acesta a recurs la amenintari santaj jigniri si chiar sunat la poliție pentru a ma da afara din casa in situatia in care eu am achitat deja 3/4 din suma casei. Ce pot face in aceasta situatie ? Va multumesc!
Puteti opta intre a cere executarea silita a obligatiei contractuale sau rezolutiunea contractului si restituirea sumelor achitate, avand dreptul inclusiv la daune-interese.