Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

daca inaintea casatoriei unul dintre soti are un imobil pe care parintii lui au uzufruct,iar parintii lui sunt cei ce i/au facut cadou aceasta casa,in cazul decesului lui ce se intimpla cu imobilul el mai avind inca doua surori mastere una dupa mama ,cealalta dupa tata.Si ce ii revine sotiei daca el nu are copii.Ddaca el ar face un testament parintilor pina nu s/ar casatorii,care deja au uzufruct,cum ar decurge mostenirea,cine ce drepturi ar avea?
''Daca el ar face un testament parintilor pana nu s-ar casatori ''
s-a inteleg ca exista cu contr. de v-c cu uzufruct in favoarea parintilor
Daca cumparatorul ar deceda dreptul de uzufruct va fi opozabil oricarui mostenitor.
Sotia defunctului il va mosteni pe defunctul sot doar pt. bunurile dobandite inauntrul casatoriei.
La mostenire vor veni prima clasa de mostenitori ,adica parintii defunctului care va inlatura de la mostenire alte clase de mostenitori . Ordinea venirii la mostenire a primei clase este : 1 parinti ,sotie,copii, frati/surori.
Deci, parinti in viata are, sotia e straina de succesiune, copii nu are, frati si surori sunt indepartati de principiul ordinii venirii la mostenire.

-nu este necesar un testament pentru parinti pt. ca au deja avantajul mostenirii, eventual pt. sotie daca doriti.

Daca am gresit sa ma corecteze cineva
Antik, utilizator
Casa a fost donata,cadou cu uzufruct in favoarea parintilor.
nu este nevoie de testament, parintii mostenesc, dar atentie dupa decesul parintilor, surorile vor mosteni fiecare dupa partea lor, daca decedeaza batrinul fica lui va mosteni partea ce i se cuvine de la tata si cealanta la decesul mamei va mosteni partea dupa mama.

Daca pe timpul vietii batranii vor face un testament pentru una dintre fice aceasta va mosteni totata averea prin testament , Cealalta fica poate insa cere si ea ceva chiar daca exista testament, dar in instanta.