Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cerere pt. presiunea apei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cerere pt. presiunea apei

Buna ziua. As dori si eu un model de cerere catre administratie in legatura cu presiunea scazuta a apei din apartament. Mentionez ca locuiesc intr-un bloc cu 5 nivele si avem pompe pt presiune. La intrebarea mea catre domnul presedinte de ce nu avem presiune la apa , a motivat ca nu-l intereseaza nivelul 4 si 5 pe motiv ca pericliteaza etajele inferioare, tevile din acest bloc nou construit se vor
sparge la presiune si mai e vorba de consumul de energie electrica a pompelor care nu vor sa-l plateasca fiind vorba de o factura 200 ron care se imparte la 38 apartamente (atat are blocul) in functie de cati mc are consumati fiecare apartament. Am rugamintea sa ma sfatuiti cum pot rezolva aceasta situatie. Multumesc anticipat. O zi buna
Nu exista model cerere asociatia de proprietari pentru verificare presiune apa
Este obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari sa asigure buna functionare a partilor comune de constructii si de instalatii din imobil astfel incat toti proprietarii sa beneficieze de utilitati la calitate si cantitate in limitele legal prevazute
Buna ziua. Chiar daca au obligatia exclusiva sa asigure buna functionare a partilor comune, nu se face nimic in privinta asta asa cum am explicat mai sus. Sa platesc cota parte la energia electrica pt pompele care functioneaza doar pt etajele inferioare fara a beneficia si etajul 5 de presiunea apei? In cazul acesta eu ce pot sa fac? Datorita indiferentei presedintelui doresc sa formulez o cerere pt rezolvarea problemei. Avand o cerere depusa la administratie cu nr de inregistrare poate se rezolva ceva, fara aceasta cerere se considera ca nu am aceasta problema. Multumesc.
Daca pana acum nu ati reusit sa determinati presedintele de asociatie sa isi modifice starea de adormire si de indiferenta fata de problema cu care va confruntati,slabe sanse ca cererea depusa la administratie sa trezeasca dintr-o data spiritul civic al presedintelui de asociatie
Incercati sa sesizati oficial serviciul de specialitate din primarie
Succes !